Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

17.12.2017, 20:30:52

Autor Tema: Uradi sam antena za AIS (162Mhz)  (Pročitano 1473 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aka

• Administrator
  • Morski vuk
  • Pol: Muškarac
    • nautički.info - Nautički portal, forum, nautika, informacije, saveti, iskustva, putopisi
  • 1: Aka
  • 2: Bruce Roberts TY40/42
  • 3: Marina Nauticki.info, Višnjica
Odg: Uradi sam antena za AIS (162Mhz)
« Odgovor #30 poslato: 19.11.2017, 17:50:47 »
Za XP moras da prvo skineš "Zadig", kojim instaliraš WinUSB drajver. Staviš dongle, pokreneš Zadig, odbereš sa liste uređaj i za njega instaliraš drajver.

Sr. je što kad promeniš USB port moraš ponovo...

Na mreži Zoran022

• Morski vuk
  • 1: Radni naziv: Sk Lep
  • 2: Sklepano u samogradnji
  • 3: Marina Stari Slankamen
« Odgovor #31 poslato: 19.11.2017, 18:59:37 »
Uradio, ali nešto neće dalje od tog zadiga. Mada, mislio sam da će to onako, ''zabodeš i radi''  :011: pa mi nestalo strpljenja. Kada ga opet malo nakupim, probaću opet. Do tada gledam prognozu i nastojim da nahvatam još 1-2 izlaska na vodu pre vadenja čamčeta.

Van mreže Aka

• Administrator
  • Morski vuk
    • nautički.info - Nautički portal, forum, nautika, informacije, saveti, iskustva, putopisi
« Odgovor #32 poslato: 19.11.2017, 19:45:11 »
Mudro :)

Van mreže broker975fx

• Morski vuk
  • 1: David Veliki
  • 2: Mali rečni remorker
  • 3: Gabbiano Yachting Club, Zemun
« Odgovor #33 poslato: 20.11.2017, 11:28:43 »
https://m.kupujemprodajem.com/Najnoviji-model-V3-RTL-SDR-radio-prijemnik-R820T2-45668637-oglas.htm#mhs0-1511173051288

Ovo je kao malo naprednija spravica od onog plastikanera sa prvog oglasa, mada sustinski sem metalnog kucista i boljeg hladjenja za nasu upotrebu izgleda isto ko i onaj jeftiniji, ili gresim?

Jel neko slucajno nasao neke uporedne testove izmedju ove varijante i recimo najjeftinijeg namenskog uredjaja dAIS-a i recimo ovih sprava sto kostaju po 200/300 jura a samo su prijemnici?

Van mreže Nidza

• Mornar
« Odgovor #34 poslato: 20.11.2017, 21:29:27 »
Jel neko slucajno nasao neke uporedne testove izmedju ove varijante i recimo najjeftinijeg namenskog uredjaja dAIS-a i recimo ovih sprava sto kostaju po 200/300 jura a samo su prijemnici?

Funkcionalno ce da ti radi i taj jeftini, a 99% da  je razlika samo u mehanici kucista tj. da bi bilo ugradjeno u neko profesionalno plovilo mora da zadovolji odredjene karakteristike kao sto su npr tacno odredjena IP (Ingress protection) zastita od prodora vlage i mehanickih cestica, kao sto su zastita od pojavljivanja varnica izvan kucista uredjaja i slicno (ignition protected). E to da bi naravili,  dizajneri mehanike moraju da uloze malo vise truda, da se sinhronizuju sa elektronicarima, a na kraju i testovi za sertifikaciju koji potvrdjuju da taj uredjaj i zadovoljava te standarde kostaju i tako ta cena naraste iako funkcionalno uredjaj radi istu stvar. Ali npr. ako ce to neko da ugradi na tanker koji prevozi gas ili naftu, njemu je zaista bitno da ne postoji nacin da se pojavi varnica spolja ili ako to plovilo plovi u svim vremenskim uslovima 24/7 bez obzira na vremenske uslove, onda ne bi voleli da im otkaze uredjaj zbog toga sto je prodrla vlaga u kuciste ili sto je usla neka buba unutra i napravila kratak spoj. Jednostavno, drugaciji su ulozi u slucaju otkaza na nasim rekreativnim plovilima u odnsu na profesionalne, u tome je najveca razlika.

Van mreže broker975fx

• Morski vuk
« Odgovor #35 poslato: 22.11.2017, 09:49:16 »
Aka, da se vratimo na bazicnu temu, sta bi sa antenom. Daj neku fotku, ako sam dobro razumeo 50 omski je osnova i on je postavljen u taj oblik kao na slici sa tim presekom. Kako resavas da ostane u tom obliku, tj jel bitna ili ne bitna sirina leve i desne strane, kakpiram da ne bi trebalo da se dodiruju, jbg ovo je za mene totalno ne poznata materija:)

Van mreže Aka

• Administrator
  • Morski vuk
« Odgovor #36 poslato: 22.11.2017, 11:04:05 »
Ne stizem, jbg.  :(

Van mreže broker975fx

• Morski vuk
« Odgovor #37 poslato: 23.11.2017, 11:23:20 »
Hajd kad stignes kaci sliku, uglavnom mi je sve jasno sem tog tega koji si spominjao, inace taj tip antene je izgleda jedino barem vizuelno ok, u smislu da nije bas preterana budza ili da iz njega nesto ne strci kao kod onih radijalnih:)

Van mreže broker975fx

• Morski vuk
« Odgovor #38 poslato: 27.11.2017, 23:27:17 »
http://www.radioforeveryone.com/p/ais-antennas.html?m=1

Uporedni test nekoliko vrsta pravljenih antena na rtl sdr hardverima sa rezultatima u AIS opsegu

Van mreže broker975fx

• Morski vuk
« Odgovor #39 poslato: 28.11.2017, 14:05:42 »
Napravio sam dipol antenu za opseg koji bi trebalo da gadja AIS, po uputstvu sa gornjeg linka. Po testu lik je hvatao signale u krugu od 7nm sa slicnom oprmom. Antena je sastavljena od dve pune bakarne zice od 6 kvadrata, dva komada po 46cm, jedna je vezana za glavni vod 50 omskog kabla a druga, okrenuta na dole,  za plast kabla. Upakovano sve u jednu vodovodnu cevku cak sam za donji deo iskoristio reducir od vodokotlica. Na pogled deluje bolje nego fabricke :) e sad jos samo da radi. Nikako ne mogu tehnicki da ispovezujem udb dongl, tj nemam odgovarajuce konektore ali uskoro resavam pa se bacam na probu.

Van mreže zankiki

• Morski vuk
  • 1: Marissa
  • 2: Passat 735
  • 3: Plavi Dunavac
« Odgovor #40 poslato: 29.11.2017, 11:55:24 »
Jedva čekam da probaš, ako bude ok daj detaljno upustvo (nadam se da si slikao proces izrade)

Van mreže broker975fx

• Morski vuk
« Odgovor #41 poslato: 29.11.2017, 14:51:36 »
Kako treba da izgleda vizuelno AIS signal, sad sam uspeo da nabudzim konektore za antenu i tuner, otisao sam na AIS frekvencije, recive mode na NFM, bandwidth na 12.5khz, iskljucen audio filter a squelch koji treba da bude na off nisam nasao. Na gornjem gafikonu ne vidim nista sem suma ali na donjem kada gain malo pojacam vidim tanke horizontalne linije u nekim razmacima, jel to to ili nije?

Ovo je bio prvi test od gajbe cisto da vidim da li radi uopste antena koju sam juce sastavio, gajba je u Ruzveltovoj ulici, visina TC Zire, udaljenost od Dunava, luke i Pancevackog mosta je nekih 2km

Van mreže broker975fx

• Morski vuk
« Odgovor #42 poslato: 30.11.2017, 18:15:54 »
Sta je bre sada nalozili me i sada me ostavili:)

Svasta moze da se radi sa ovom stvarcicom a da nije vezano za AIS i brodove. Nikada mi nisu bili jasni radio amateri i to sto oni rade ali sada pocinjem da kapiram o kakvom gotivnom hobiju je rec. Spominjao mi covek od koga sam uzeo ovaj usb dongl da slusa neke asteoride i da mu je to pasija, kolilo je to bolje od zadruge, parova i slicnih gluposti

Van mreže Aka

• Administrator
  • Morski vuk
« Odgovor #43 poslato: 30.11.2017, 20:38:27 »
To mozes u SDR# najbolje da vidis...

I on ti je najbolji da se uveriš da primaš signal. Posle juriš dalje kojim SW ćeš da dekodiraš te signale i šalješ OpenCPN-u...

Ovako izgleda otprilike:

Van mreže zankiki

• Morski vuk
  • 1: Marissa
  • 2: Passat 735
  • 3: Plavi Dunavac
« Odgovor #44 poslato: 01.12.2017, 08:45:10 »
Da, tačno tako je i kod mene izgledalo, ali je bilo pored frekvencije (recimo, prikazvao ga je na 161,950 umesto na 161,975, pa se to dotera na pravo mesto)