Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

22.01.2018, 01:17:36

Autor Tema: Akumulatori za plovila  (Pročitano 8081 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

• Morski vuk
  • Pol: Muškarac
  • 1: Marissa
  • 2: Passat 735
  • 3: Plavi Dunavac
Odg: Akumulatori za plovila
« Odgovor #30 poslato: 10.01.2018, 15:10:06 »
Nidžo, baš mi je drago da si se ti javio povodom ovog pitanja, sada su skoro sve nedoumice razrešene.
Kažem skoro, jer imam samo još par pitanja, moram još malo da te smorim, pa da pristupim finiširanju:

2. Koliku debljinu kabela uzeti za ovaj moj konkretan slučaj? Ako uzmem da je maksimalna moguća potrošnja 100A (brusilica, bušilica su oko 50-60A), a i punjenje 50A (alternator), mogu pretpostaviti da će prema svakom od 4 akumulatora (ako su vezani zvezdasto) teći max 25A struje (u ekstrmnim uslovima koji traju nekoliko sekundi). Sa kabelom od 16m2 i 25A je pad napona na 3 metra daljine (tu sam računao 6 metara kabela, i tamo i nazad, koliko se sećam tako se računa) pri toj struji 1,3 % ili 0,15V, a pri nekoj normalnoj potrošnji (frižider, tv, svetla) od oko 10A je 0,02V. Da li dobro računam, i da li je to dovoljna debljina kabelna na 3 metra daljine akumulatora od sabirnice? Naravno, za svaki akumulator sam računao poseban kabel.

3a. Gde naći takvu nautičku sabirnicu?

3c. U ovakvoj postavci stvari koliki bi osigurač stavljao izmedju akumulatora i sabirnice? 100A? 50A?

Van mreže Nidza

• Mornar
« Odgovor #31 poslato: 10.01.2018, 16:31:25 »
2. OK si uradio proracun. Vazno je da si ispod 3%, ali za kablove na baterijama uvek dobro da imas rezervu, npr nekada ces mozda doci u situaciju da pokrenes starter sa tih baterija pa i to treba uzeti u obzir da ne bude samo ono cuveno "klik". Ali ti imas manji motor i verovatno je to ispunjeno, sigurno neces pokrenuti istovremeno i motor i raditi sa elektricnim alatima. Sve u svemu, proveri sve dva puta, a dobro racunas, jeste, uzima se ceo put kabla i za plus i za minus za pad napona. Meni deluje korektan izbor od 16mm2 za ovo sto si opisao, iako moze tanje, ja ne bih. Racunaj da na kraju ako bi ustedeo na tanjoj zici na par metara, ustedis mozda kupovinom vece kolicine iste zice i istih debljina krimp klema i brze zavrsis posao. Drugo, imas rezervu ako sutra resis da dodas nesto.

3a. Pa znas kako, ja sam imao neki sluzbeni put bas kad mi to trebalo pa sam doneo jeftinije, ali kod nas mislim da to mozes preko Buse ili Grosinox-a, da oni to preko Motomarine nabavljaju. Evo linka:

http://www.motomarine.it/catalog/wipers-horns-energy-electrical-navigation-lights/electric-cables-and-accessories/rib-insulator-connectors-and-busbars/2274

3b. U sustini zavisi od izolacije kabla, osigurac se dimzenionise da kabl ne moze da izgori (da se ne zapali), tj da dozvoli maksimalnu struju kroz kabl koju kabl moze da izdrzi, a to zavisi od temperature u kojoj se kabl nalazi, od debljine kabla i vrste izolacije kabla. To se moze naci u tabelama, neka tipicna procena za PVC kablove na temperaturama do 50 stepeni (malo sam konzervativan sada sa vrednostima temperature, a i maksimalne struje) je oko 6A po mm2. Dakle za provodnik od PVC izolacije koji je debljine 2.5mm2 i moze da istrpi na sebi temperaturu od oko 50 stepeni Celzijusa moze maksimalno da podnese struju od 6*2.5=15A (na netu ces naci 16A podatak za 2.5mm2 zicu). Naravno, ovo sve pod uslovom da si izabrao u napred odgovarajucu debljinu kabla prema duzini i jacini istruje (pad napona do 3%). Naravno ako sada imas kabl koji moze da istrpi 100A, smes i ti da budes malo konzervativniji sa izborom osiguraca i da stavis npr 75A, ako to zadovoljava tvoje potrosace. Poenta je da taj osigurac samo sluzi da spreci pozar i dalji razvoj lose situacije, a posledica pregorevanja osiguraca je vec neki kvar ili privremeni eksces, dakle osigurac ne preventira kvar, vec pozar.

I takodje, to su spori osiguraci, tako da ce oni neke kratke vece struje preziveti bez problema, npr osigurac od 100A ce izdrzati skoro 3-5 sekundi neku struju od 180A pre nego izgori (postoje krive za ovo na netu ako te zanima), ali sto je struja veca, krace je vreme za koje izgori, to je sasvim u redu, tako i treba. Npr neki veci starter povuce u startu mozda i 200A u pocetku, ali to brzo opadne kako se motor zavrti jer savlada veliki otpor i to recimo prezivi osigurac od 150A.

Evo samo jedan primer  tabela sa maksimalnim strujama za razlicite kablove:
http://www.aeicables.co.uk/literature/CurrentRatings.pdf

A evo i samo jedan primer krive pregorevanja termalnih osiguraca:
https://www.google.rs/search?biw=1366&bih=637&tbm=isch&sa=1&ei=xzBWWsbDM8irsAHq4qnIBw&q=anl+fuse+curve&oq=anl+fuse+curve&gs_l=psy-ab.3...17019.20579.0.20734.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.0.0....0.Qz7ujuBhXLE#imgrc=-JQIYl64oFcPGM:

Van mreže Nidza

• Mornar
« Odgovor #32 poslato: 10.01.2018, 16:53:00 »
E ono sto Nino kaze, crkavanje/slabljenje jednog akumulatora, a onda to sredi i drugi, to jeste cinjenica, zato na svim uredjajima gde idu baterije u paralelu, a to vazi i za akumulatore, vazi pravilo da se sve baterije menjaju istovremeno u toj grupi, ne pojedincano. Skupo je, ali je tako, nema u zivotu nista idealno.

Van mreže busa2

• Morski vuk
  • 1: Mantra
  • 2: Suklep prvi
  • 3: Nautec
« Odgovor #33 poslato: 10.01.2018, 23:13:09 »
Nidzo , samo mala digresija : Motomarine jeste trgovacka kuca koja je najduze prisutna na nasim prostorima zbog njenih kanala nabavke  (ali ne i van nase zemlje ). I najlakse se ljudi poistovecuju sa tim brendom ... ali realnost je skroz drugacija i moja nabavka iz Motomarine se svela na samo 1 % ... inace na stanju  imamo i busbar-ove i selektor-prekidace  i Cyrix ...  :drinks:

Van mreže zankiki

• Morski vuk
« Odgovor #34 poslato: 11.01.2018, 08:47:27 »
Busa, ja sam odmah otvorio motomarine da pogledam, ali mi je cena od 20€ za to prevelika... Znaš ono, iz principa ne dam 5000,00 za dva parčeta nečega.....
Ići ću negde da iskopam nikl  :dft001: i da premažem parče bakarnog flaha što ide za uzemljenje  :011: :011: :011:

Odmah sam gledao i kod tebe na webshopu ali sam našao samo one sa 2 velika šrafa i mnogo malih...
Ako imaš ovako nešto da izdržava 150A (da može da izdrži paljenje broda, mislim da na benzincu nije jači anlaser od 1,5KW) javljaj.... Možda i kupim ako ne iskopam ništa pametnije  :032:

Van mreže busa2

• Morski vuk
« Odgovor #35 poslato: 11.01.2018, 15:46:46 »
ovde kaze 150A u kontinuitetu ...

https://www.gfn.it/it/catalogue/barre-di-connessione

ako ti to nije dovoljno onda vataj neke banderaše postoje neke škarine kleme (činimi se da ih tako zovu ) u raznim varijantama ili skidaj sa starih trolebusa ...  :011:

mada to :  nedam iz principa  ...  zna ponekad mnogo, mnogo  skuplje da kosta ... jos jednom , kapiram ja tebe ali dovedi bre nekog majstora ... ne mozes na svemu da ustedis ... struja je u pitanju ...  :drinks:

Van mreže busa2

• Morski vuk
« Odgovor #36 poslato: 11.01.2018, 15:51:16 »
a cena je i kod mene 20 eura ...

Van mreže Ljuba

• Skipper
  • www.plovidba.info
« Odgovor #37 poslato: 11.01.2018, 16:12:21 »
Za majstora se slažem, struju mi je radio naš član Živko Stančetić (da ne navodim sad šta i gde je sve radio) i tokom njegovog rada video sam gomilu, uslovno rečeno, sitnica na koje inače ne bih ni obratio pažnju, promaklo bi. Konkretno jedan segment, automatski osigurač 130A između akumulatora (kupio kod Buse) koji je iskočio kada mi je crkao 1 aku u grupi, kako je vezan ne znam a da li je nešto spasio, verovatno da jeste.
Zatim rastavni trafo za sigurnost upotrebe struje sa obale, onako maglovito mi je jasno šta radi ali bolje da ne lupam. Jednostavno, neke stvari treba da se povere majstoru pa sve i ako znamo dosta, iskočiće neka sitnica a svakako je korisno da ovde što više razglabamo o tome jer treba znati u svakom slučaju.

Van mreže zankiki

• Morski vuk
« Odgovor #38 poslato: 11.01.2018, 16:26:52 »
Da radim kompletnu instalaciju možda bih i zvao majstora, ali da povežem 4 akumulatora na sabirnicu mislim da stvarno nema potrebe.

Busa, imaš li ovako nešto ili se poručuje?

Van mreže busa2

• Morski vuk
« Odgovor #39 poslato: 11.01.2018, 17:19:21 »
to tek od marta ... to ima samo Osculati !

Van mreže zankiki

• Morski vuk
« Odgovor #40 poslato: 11.01.2018, 19:15:45 »
Ako se ne snađem do tada čujemo se.
Mislim da će ipak biti bušenje bakarnog flaha i šrafovi  :011:

Nidžoooooo  :048:
Kolike širine / debljine treba da bude bakarni flah?

Van mreže Nidza

• Mornar
« Odgovor #41 poslato: 12.01.2018, 10:59:55 »
Uh Zankiki - gorivo, zanatlije, vreme, vreme, vreme, neka gotova resenja nekad i ustede, ne kazem da je uvek kod nas za sve cena na mestu, ali kompromis postoji i pitanje na cemu ces koliko ustedeti. Na 20eur pitanje koliko ces ustedeti, a za neke vece vrednosti se isplati iscimati jer jedobitak veci. Ja u glavi vec oduzimam gorivo i vreme od 20eur, brzo to iscuri.

A ovo sto pitas je lako  :), pa ako izlazni zbirni kabl treba bude npr 40mm2, onda i ta plocica treba da bude 40mm2, a posto je to kvadratno, onda npr 4mmx10mm, a duzina je svakako kratka za razmatranje (sigurno neces metre da teras)  :). Odaberes sirinu flaha prema zeljenom srafu, npr M6 ili M8 i to ti je to, debljina se lako izracuna. Samo pazi ako koristis prohrom srafove, da kleme dodiruju flah, a ne da struja ide kroz sraf jer kao sto rekoh, prohrom je los provodnik.

Van mreže busa2

• Morski vuk
« Odgovor #42 poslato: 12.01.2018, 13:38:56 »
Da radim kompletnu instalaciju možda bih i zvao majstora, ali da povežem 4 akumulatora na sabirnicu mislim da stvarno nema potrebe.

Busa, imaš li ovako nešto ili se poručuje?

zankiki , za tvoju informaciju , trazeni artikal je oko 55 eura    :drinks:

Van mreže zankiki

• Morski vuk
« Odgovor #43 poslato: 12.01.2018, 15:07:07 »
A meni trebaju 2 komada, ali da ima 5-6 šrafova.....
Praviću, pa šta bude... Sigurno da nisam ni prvi ni poslednji....

Van mreže busa2

• Morski vuk
« Odgovor #44 poslato: 12.01.2018, 15:38:10 »
 :drinks: